Únor 2018
Bachrach, Peter. Cesta a břímě života.
Praha : Nakladatelství P3K, 2017. 126 s.
Peter Bachrach se narodil v roce 1929 v Horním Slezsku, po vypuknutí války ho maminka poslala na Slovensko. Ve třinácti letech se mu podařilo utéct z transportu do Osvětimi, později se přidal k partyzánům a účastnil se Slovenského národního povstání. Po válce žil v Ostravě a v roce 1948 odjel do Izraele. Bojoval zde v pěti válkách. Žije v Haifě v Izraeli, po roce 1990 se vrací do Česka.
Black, Edwin. IBM a holokaust.
Strategické spojenectví mezi nacistickým Německem a největší americkou korporací. Zahrnuje dosud nepublikované dokumenty.
Praha : Euromedia Group, a. s., 2017. 677 s.
První zlomová kniha dokumentuje morální odpovědnost IBM. Zakladatel IBM Herman Hollerith vynalezl elektro-mechanický třídič děrných štítků, umožňující nejen rychlé sčítání lidu, ale také získávat a uchovávat informace o jednotlivcích. Stroje byly ve všech větších koncentračních táborech.
Dittrichová, Sabine. Potomci mlčení.
Pro čtenáře Vyhnání Berty Schnirch.
Praha : Mladá fronta, 2017. 172 s.
Živě vyprávěný příběh, ve kterém se střetává životní postoj několika generací a jenž vede k vyrovnání se s osudem, s minulostí, válkou, odsunem. Dovolená ne statku uprostřed Německa, návštěva opuštěného hřbitova, návrat do minulosti.
Perec, Georges. Život návod k použití.
Praha : Rubato, 2017. 727 s.
Vynikající román světové literatury 20. století. Je vesmírem zhuštěným do rozměru domu zbaveného přední fasády v jehož útrobách se odehrávají příběhy pestrého panoptika obyvatel. Čtenář přechází z jednoho pokoje do druhého, z jedné doby do druhé, od jednoho stylu, příběhu, příhody k dalším. Tisíc románů v jednom, tragikomické, směšné osudy se prolínají. Román je jako skládačka v níž se jednotlivé dílky-prvky-puzzle doplňují, hledají, skládají …
Georges Perec (1936 – 1982) francouzský spisovatel , básník, režisér pocházel z polské židovské rodiny, po válce zůstal sám a složitě hledal své místo v životě. Napsal knihy Věci, W aneb Vzpomínky z dětství.
Pieper, Liam. Hračkář.
Praha : DOMINO, 2017. 239 s.
Člověka může definovat mnohé. I to, jaké tajemství před světem skrývá. Adam Kulakov je spokojený člověk. Hračky z jeho továrny dělají radost dětem, má vše, co si přeje. Přesto má i svá tajemství a není v rodině jediný. Jeho dědeček Arkadij byl v roce 1944 v Osvětimi a tam se mu naskytla velmi neobvyklá příležitost. Nyní, na konci života vynakládá nesmírné úsilí, aby pravda zůstala navždy skrytá.
Liam Pieper (nar. 1984 v Austrálii) se zajímá o českou historii, kulturu. V rámci projektu Praha, město literatury, se v roce 2015 zúčastnil rezidenčního pobytu zahraničních spisovatelů. Zde také začal práci na své zatím poslední próze.
Siegel, M. Seth. Budiž voda.
Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody.
Praha : Aligier s. r. o., 2017. 382 s.
Kniha Budiž voda je pozoruhodným příběhem o tom, jak Izrael dokázal přetvořit pouštní pustinu ve vlídnou, vzkvétající národní domovinu. Jde o mimořádnou knihu, která si nepochybně získá oblibu a upoutá všechny, kdo se potýkají s nedostatkem vody a jinými napohled nepřekonatelnými problémy (Šimon Peres).
Slíva, Jiří. Můj šálek Kafky. Meine Tasse Kafka. My Cup of Kafka.
Úvod, kafkorismy, ilustrace Jiří Slíva.
Praha : Společnost Franze Kafky, 2017. 142 s.
Kniha je bohatě ilustrovaná černobílými i barevnými kresbami známého českého grafika Jiřího Slívy. Vychází k nadcházejícímu 135. výročí narození spisovatele Franze Kafky (3. července 1883).
Sniegoň, Tomáš. Zmizelá historie.
Holokaust v české a slovenské historické kultuře.
Praha : Argo, 2017. 277 s.
V knize Zmizelá historie hledá historik a publicista odpověď na otázku, proč se z české a slovenské historické paměti konce 20. století vytratil pojem holokaust a to i přesto, že jak v Protektorátu Čechy a Morava tak i v satelitním německém Slovenském štátu došlo k vyvraždění mnoha desítek tisíc obyvatel židovského původu.