Zajímavé knihy

Říjen 2020 (aktualizováno)

Arendtová, Hannah, Scholem, Gershom. Korespondence.

Praha : Academia, 2020. 526 s.

Hannah Arendtová (1906 – 1975) , německo-americká filosofka a teoretička, patří k nejvlivnějším myslitelům 20. století. Emigrovala do USA, od padesátých let vyučovala na amerických univerzitách. Berhard (Gershom) Scholem (1897 – 1982), izraelský filosof a historik se narodil v Berlíně, ale jako přesvědčený sionista odešel roku 1923 do britské mandátní Palestiny. Pracoval v Národní knihovně, byl profesorem na Hebrejské univerzitě. Mimořádné osobnosti a myslitelé 20. století spolu vedli dialog formou dopisů mezi léty 1938 – 1964.

Bielawski, Eddie. K vydání připravil Jack Cohen. Neviditelní Židé: přežili jsme holokaust.

Brno : CPress, 2020. 142 s.

Autor se narodil v roce 1938 ve východopolském městě Wegrów. Když začali nacisté s vyvražďováním Židů a jejich deportacemi do koncentračních táborů, rodiče začali hledat a budovat úkryty, v nichž se početná rodina v letech 1941 – 1944 za neuvěřitelně těžkých podmínek skrývala. Byli obklopeni nepřátelským prostředím a jen málokdo našel odvahu jim pomoci. Museli se stát neviditelní, pokud se chtěli vyhnout zastřelení nebo transportu do vyhlazovacího koncentračního tábora Treblinka.

Fartelová, Marta. Chlapec bez jmena. Skutočný príbeh.
Bratislava : Motyl, 2018. 260 s. Ve slovenském originále.

Příběh židovského chlapce z Bratislavy, který vypráví po sedmdesáti letech starý muž. David unikne transportu, ale musí se oddělit od rodičů. Opatruje ho stará paní, která ho vyžene, nemocný se dostává do sirotčince, nakonec se ocitne v pekle koncentračního tábora Osvětim. Poznává skutečné charaktery lidí, zbabělce i ty, kteří riskují, aby ho zachránili.

Halevi Klein, Josi. Dopisy přes zeď. Izraelec píše palestinským sousedům/ a Palestinci odpovídají.

Praha : Akropolis, 2020. 182 s.

Novinář a spisovatel Josi (Bossi) Klein Halevi se narodil 1953 v New Yorku, vystudoval žurnalistiku a od roku 1982 žije v Jeruzalémě. V češtině vyšla jeho prvotina Vzpomínky židovského extremisty (Sefer, 2001). Jeho osobitá kniha Dopisy přes zed zahrnuje 10 dopisů, které píše imaginárnímu palestinskému „sousedovi“, žijícímu na opačné straně betonové zdi. Halevi píše z pozice Izraelce, který uznává autentickou palestinskou identitu a právo Palestinců na vlastní stát, ale žádá totéž od druhé strany. Kniha byla přeložena do arabštiny a zpřístupněna zdarma ke stažení.

Herrmannová, Eva. Poslední Herrmannovic holka. Cesta do Terezína.
Praha : Euromedia Group, a. s., 2020. 190 s.

Eva Herrmannová se narodila ve Vídni 21. 7. 1929, ale vyrostla ve slezské Opavě v rodině židovského obchodníka a rakouské zpěvačky. Po záboru Sudet se rodina přestěhovala do Prostějova. Podle norimberských zákonů musela ve 14 letech nastoupit do transportu do Terezína. Po návratu studovala, od roku 1957 pracovala v Divadelním ústavu a v roce 1991 přijala nabídku stát se šéfkou opery Národního divadla.

Gely, Cyril. Nobelovka. Převratný objev, dva vědci, jedna cena.
Praha : Metafora, 2020. 196 s.

Lise Meitnerová pracovala po boku Otto Hahna od roku 1907 do roku 1938. Před nacistickou hrozbou musela opustit Berlín. Hahn a jeho asistent přichází na určitý objev, který však nedovedou vysvětlit. A právě Lise se svým synovcem tento proces o několik dní později objasní. Uran se štěpí na dvě části a vznikají tak z něho dva jiné atomy … Přesto Nobelovu cenu za objev získává pouze Otto Hahn. Výbor mu ji udělí tajně v roce 1944.

Gilbert, Martin. Auschwitz a spojenci.
Praha : Academia, 2020. 636 s.

O tom, že jsou Židé do tábora Auschwitz deportováni ze všech koutů Evropy a že jsou tam vražděni, se Spojenci dozvěděli až v létě roku 1944. Po celou válku se Němci při masovém vraždění drželi strategie záměrného a téměř vždy účinného klamání. Pomáhal jim alibismus, nezájem, záměrné nepochopení Západu. V roce 1944 se celý podvod začal hroutit, spojenecké protesty nabraly na síle a pomoc Židům se zintenzivnila, to však již bylo pozdě.

Goldscheider, Alexander. Cílené náhody.
Praha : Pointa Publishing s.r.o., 2020. 475 s.

Publicista a skladatel žijící v Londýně vzpomíná na dětství a mládí v Praze, v socialistickém Československu. Syn herečky a novináře hledá své kořeny – osudy ruských prarodičů a emigrantů z Kavkazu a Petrohradu, osudy rodiny Goldscheiderů, kteří nepřežili holocaust. Hledá vlastní identitu a poznává svět. Jeho hořkosladké příběhy znají příznivci internetu. Nyní vychází první část autorových memoárů knižně.

Chocholatý, Michal. Treblinka a Sobibor. Vyhlazovací sektor Treblinky v druhé funkční fázi v porovnání se sektorem smrti v Sobiboru.
Praha : nakladatelství Aleš Skřivan ml., 2020. 399 s. Fotog. příl.

Autor je český historik, spisovatel a učitel, který se zabývá dějinami nacistických táborů. Vydal několik knih, je autorem odborných článků o Treblince, Sobiboru, Majdanku. Čerpá nejen z archivních dokumentů, ale i z osobních setkání s posledními svědky.

Isaacson, Walter. Vůdcové, myslitelé, hrdinové.
Hledání geniality v esejích Waltera Isaacsona.
Praha : Práh s.r.o., 2020. 367 s.

V létě roku 1989 už bylo jasné, že se ve východní Evropě odehrává transformace, jakou svět nezažil od konce studené války. To umožnilo novináři Isaacsonovi setkávání s mnoha obdivuhodnými lidmi a dalo impuls k napsání řady esejů, které tvoří tuto zajímavou knihu. Profesor historie na Tulanově univerzitě je také autorem knih Inovátoři, Steve Jobs, Leonardo da Vinci.

Kaczorowski, Aleksander. Ota Pavel. Pod povrchem.

Brno : Host, 2020. 334 s.

Polský publicista zachytil živým reportážním stylem košatý životní příběh spisovatele Oty Pavla a jeho rodiny. Vypátral některé dosud neznámé souvislosti a skutečnosti, získal nová svědectví pamětníků a zachytil atmosféru míst, spjatých s Pavlovým životem a tvorbou. Kniha se dostala mezi finalisty významné polské literární ceny Nike.

Katalpa, Jakuba. Zuzanin dech.
Brno : Host, 2020. 304 s.

Románový příběh Zuzany Liebeskindové, dcery cukrovarníka v malém městečku Holašovice. Zde vyrůstá obklopena láskou nejen rodiny, ale začínající dospívání přináší i lásku a dvoření nápadníků Hanuše a Jana. Přichází bolestný dějinný zlom, německá okupace. Zuzana odjíždí s transportem do koncentračního tábora, její přátelé zůstávají v Holašovicích. Po skončení války se Zuzana vrací, ale jak bude po všech ztrátách a utrpení žít dál …

Kraus, František Robert. Povídky ze Svrabové čtvrti. Zmizelý svět židovské Prahy.

Praha : Cattacan s. r. o., 2020. 341 s.

Povídky Františka Roberta Krause (1903 - 1967) jsou literárním objevem. Představuje se jako spisovatel s mimořádně bohatým jazykem, s osobitě pojatými tématy, s věrně vykreslenými charaktery postav i popisy genia loci Prahy, zejména židovské „páté čtvrti“. Knihu doplňuje pod názvem Souputník Kafky, Broda, Urzidila, Kische i bratří Čapků doslov Františka Cingera. Ve fondu knihovny máme další knihy autora – A přiveď zpět naše roztroušené … (Ant. Neumann, 1946), Plyn, plyn …, pak oheň vězeň č. B 11632 (Grantis, 2013), Kat beze stínu (Bystrov a synové, 2000) a další.

Nowak, Szymon. Doktor z Osvětimi.

Lékař, který těm, co přežili peklo vyhlazovacího tábora, vrátil zdraví, důstojnost a víru v člověka.

Praha : Víkend, 2020. 254 s. Přeložila Markéta Tardy Páralová.

Pár dní po osvobození koncentračního tábora Osvětim-Birkenau (v lednu 1945) přijíždí lékař Józef Bellert se skupinou více než 30 krakovských lékařů a zdravotních sester. Po dobu 8 měsíců v ruinách osvětimského tábora pravděpodobně největší polní nemocnici 2. světové války. V táboře zůstalo 4 800 vězňů, neschopných vydat se na dlouhou cestu pochodu smrti. Neuvěřitelných 4 620 nemocných, zcela vyčerpaných lidí s mnoha nemocemi, horečkami, s obrovskou nedůvěrou a strachem se podařilo lékařům zachránit a vrátit do života.

Reviláková, Naďa. Deník Dory Grayové. Ilustrovala Tereza Janáková.
Praha : Albatros, 2020. 106 s.

Pátrání po stopách minulosti je zcela náhodné. Když se rodiče malé Hanky rozhodnou přestěhovat z Prahy na vesnici, do Křečkovic, je Hanka nešťastná, nemá tam kamarádky, do nové školy se netěší. A tak z nudy prozkoumává dům, který rodiče koupili. Na půdě mezi nejrůznějšími odloženými věcmi objeví sešit.

Scliar, Moacyr. Žena, která napsala Bibli.

Praha : Garamond, 2020. 199 s.

Autor vtipné románové knihy vychází z hypotézy předního intelektuála 20. století Harolda Blooma, který došel k závěru, že posledním redaktorem Bible byla žena. Scliar (1937 – 2011) se narodil v jihobrazilském Porto Alegre v ruské židovské rodině. Povoláním lékař hledá ve svém obsáhlém literárním díle odpovědi na otázky židovské identity v diaspoře, inspiraci čerpá v četbě Bible, fantastických příběhů Júlia Cortázara, blízký je mu i Franz Kafka. Česky vyšla v roce 2002 jeho novela Leopardi Franze Kafky.

Tichý, František. Labyrint nedokončených setkání.

Praha : Baobab, 2020. 179 s. Ilustroval Stanislav Setinský.

Marek, věčný průšvihář z choceradského děcáku, Filip, kluk z gymplu a Pavel. Ten trčí za války zavřený v Terezíně a píše si před transportem tajný deník … Co se stane, když se životy těchhle tří kluků protnou? A je to vůbec možné? Labyrint nedokončených setkání je napínavý příběh, kde důležitou roli hraje odvaha, kamarádství. Nová kniha pro mládež od Františka Tichého (1969), zakladatele a ředitele gymnázia Přírodní škola v Praze a autora úspěšných knih Transport za věčnost (2017), životopisu Petra Ginze Princ se žlutou hvězdou (2014).

Vanderstraeten, Margot. Mazl tov. Má léta u ortodoxní židovské rodiny.

Praha : Garamond, 2020. 294 s.

Belgická novinářka spisovatelka Margot Vanderstraeten (1967), vystudovala tlumočnictví a překladatelství (francouzština – španělština) a na studia si vydělávala prací u moderně ortodoxní židovské rodiny v Antverpách. Doučovala děti laickým předmětům a Schneiderovi ji přijali i přes to, že byla ateistka s křesťanskou výchovou a iránským přítelem. Autobiografický román Mazl tov, byl přeložen do šesti jazyků a v roce 2017 patřil v Belgii a Nizozemsku k 10 nejprodávanějším titulům. Belgická královna Mathilde označila tento román za jednu z nejdůležitějších knih, které četla.

Vávra, David. Tři cesty za architekturou.
Praha : Grada Publishing, a.s., 2015. 141 s.

Izrael, Řecko, Brazílie a Argentina. Text je doplněn náčrtky staveb i celostránkovými barevnými ilustracemi zachycujícími krásu přírody, měst, moře, budov. Mimořádná kniha, propojení textu a obrazu.