Zajímavé knihy
Červen 2021
Applebaumová, Anne. Soumrak demokracie. Svůdná přitažlivost autoritářství.
Praha-Plzeň : Pavel Dobrovský - Beta s.r.o., 2020. 190 s.
Praha-Plzeň : Pavel Dobrovský - Beta s.r.o., 2020. 190 s.
Americká novinářka a historička se ve své nejnovější knize věnuje znepokojivému fenoménu posledních let – antidemokratickým trendům, které jsou stále patrnější jak ve východní a západní Evropě, tak i ve Spojených státech. Anne Applebaumová patří k prvním autorům, kteří ve svých novinových článcích na tuto skutečnost upozornili. V knize vysvětluje, proč se elity v demokratických státech začaly přiklánět k nacionalismu a autoritářství. Naléhavá kniha Soumrak demokracie výzvou k cestě nazpět k demokratickým hodnotám. Za dílo Gulag získala Pulitzerovu cenu.
Asbrink, Elisabeth. A stromy ve Vídeňském lese stále stojí.
Praha : Absynt, 2021. 384 s.
Praha : Absynt, 2021. 384 s.
Když se před několika lety dostaly na veřejnost informace o minulosti Ingvara Kamprada, zakladatele IKEA, o jeho stycích a podpoře švédských fašistů, veřejně vystoupil s prosbou o prominutí a napsal dopis svým zaměstnancům. Reportáž Elisabeth Åsbrink A stromy ve Vídeňském lese stále stojí ve Švédsku vyvolala skandál ještě před zveřejněním. 524 dopisů, které židovští rodiče posílají svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili – jediný z rodiny přežil, ale i v této severské zemi se musel potýkat s antisemitismem. Švédský antisemitismu třicátých let není žádným tajemstvím, ale až autorka ukázala, jakými necitlivými a krutými činy se projevoval. Upozorňuje také na to, do jaké míry se ve švédské společnosti podařilo vytlačit z povědomí zodpovědnost za holokaust. Historická reportáž A stromy ve Vídeňském lese stále stojí je také knihou o současnosti.
Clemmensen, Jesper. Uprchlíci. Z nacistického pekla do komunistického „ráje“ a přes Dánsko na západ. Dramatická cesta dvou československých rodin za svobodou.
Praha : Dobrovský s.r.o., 2021. 394 s.
Praha : Dobrovský s.r.o., 2021. 394 s.
V neděli 24. června 1960 skočil Jan Roček s manželkou, tchyní a dvěma malými syny z paluby východoněmecké výletní lodi do vod přístavu v dánském Gedseru. O den později stejně riskovali jejich dobří přátelé. Po dlouhých letech nejprve nacistického a potom komunistického útlaku se dvě židovské rodiny z východní Evropy konečně dostaly na svobodu. Uprchlíci jsou historií 20. století a příběh těchto lidí je cenný především tím, že ukazuje, jak nezlomná touha po lidské důstojnosti dokázala překonat dva totalitní režimy a nalézt cestu ke svobodě. Kniha vznikla na základě rozhovorů s pamětníky, studia dokumentů v archivech a s Janem Ročkem, který žije ve Spojených státech.
Frankl, Viktor E. Léčba smyslem. Základy a aplikace logoterapie.
Praha : Portál, 2021. 181 s.
Praha : Portál, 2021. 181 s.
Viktor E. Frankl (1905 – 1997) byl profesorem neurologie a psychiatrie na Vídeňské univerzitě a profesorem logoterapie na United States International University v Kalifornii a dalších amerických univerzitách. Je tvůrcem tzv. logoterapie a existenciální analýzy jakožto „třetího vídeňského směru psychoterapie“. Zaměřuje se na hledání smyslu v lidském životě. Autor vychází z vlastních těžkých prožitků a utrpení vězňů v koncentračních táborech. Frankl zdůrazňuje systematickou povahu logoterapie, která předpokládá svobodu vůle, vůli ke smyslu a smysl života.
Hvížďala, Karel, Přibáň, Jiří. Hledání odpovědnosti.
Praha : Karolinum, 2021. 270 s.
Praha : Karolinum, 2021. 270 s.
Autoři píší:“ Tato kniha se snaží hledat odpovědnost nejen ve smyslu politickém nebo občanském, ale v mnohem obecnějším kontextu dnešní společnosti. … Snad se nám kus tohoto hledání a přemýšlení nad vlastní odpovědností se všemi paradoxy a problémy, které budete číst v našich rozhovorech, podaří přenést i na vás, čtenáře. Martin Buber kdysi poznamenal, že „být člověkem znamená žít v dialogu“.Rozhovor je pokračováním knihy obou autorů Hledání dějin. O české státnosti a identitě : 883 – 1918 – 2018 (Praha : Karolinum, 2018. 260 s.).
Iperenová, Roxane Van. Sestry z Osvětimi. Pravdivý příběh rodiny, která poskytovala úkryt židovským uprchlíkům v samém srdce nacistického území.
Praha : Brána, 2021. 376 s.
Praha : Brána, 2021. 376 s.
Příběh dle skutečných historických událostí, Dvě mladé židovské sestry Janny a Lien, které za druhé světové války žily ve vile ‘t Hooge Nest (Vysoké hnízdo) v nizozemské oblasti Het Gooi. Navzdory tomu, že byly samy v ohrožení, poskytovaly úkryt dalším Židům. Desítky uprchlíků tak žily nepříteli přímo před nosem. V komunitě panovalo přesvědčení, že válka brzy skončí, přesto byly sestry nakonec prozrazeny a odsunuty do Osvětimi. Zde se jejich příběh prolnul s rodinou Anny Frankové. Janny a Lien Brilleslijperovy i Anna a Margot Frankovy se snaží přežít, podaří se to však jen prvním dvěma.
Eškol, Nevo. Poslední interview.
Příbram : Pistorius a Olšanská, 2020. 322 s.
Příbram : Pistorius a Olšanská, 2020. 322 s.
Vypravěčem je úspěšný spisovatel středního věku trpící depresemi a tvůrčí krizí. Východisko z tohoto stavu hledá v odpovědích na otázky, které stále dostává od čtenářů, ale tentokrát se místo otřepaných frází pouští do osobních vzpomínek, úvah, zcela otevřeně bez ohledů na cokoliv odkrývá pravdu, osobní prohry, bolesti. Eškol Nevo (1971) je vnukem třetího předsedy vlády Státu Izrael Eškola Leviho. Vystudoval literaturu a psychologii, jeho romány jsou překládány do světových jazyků.
Ešjil, Nevo. Tři patra. Praha : Garamond, 2019. 228 s.
Kraus, František R. A přiveď zpět naše roztroušené…
Praha : Cattacan, s.r.o., 2021. 306 s.
Praha : Cattacan, s.r.o., 2021. 306 s.
Soubor chronologicky řazených autobiografických reportáží je jedním z prvních zveřejněných (1946) svědectví o holocaustu, o tragickém osudu nejen českých Židů. Nejde však o paměti popisující formou literárně zpracovaného dokumentu krutou každodennost, ale máme před sebou dílo se širším rozhledem, nadčasovými úvahami a myšlenkami o lidském osudu, zlu a dobru. Kniha je součástí Souborného literárního díla Františka R. Krause. Prvním svazkem jsou Povídky ze Svrabové čtvrti : zmizelý svět židovské Prahy (Cattacan 2020).
Lukešová, Taťána. Píšu, dokud si pamatuju. Vzpomínky a deníky.
Praha : Katolický týdeník, 2017. 228., fot.
Praha : Katolický týdeník, 2017. 228., fot.
Vzpomínky v sobě zahrnují celou tragiku 20. století. Do jednoho života se vešla setkání s TGM a Janem Masarykem, kulturní svět první republiky, krásné dětství, ale také ztráta všeho, gestapo, skrývání, ponižování. Život naplněný světem divadla a filmu, ale opět zásahy totalitního systému, bída 50. let. Autorčiny vzpomínky doplňují její deníkové záznamy a bohatá dokumentární příloha.