Zajímavé knihy

Červen 2019

Král, Lubomír. Historie židovské kopané v Československu.

Praha : MJF Praha (Miroslav Fehér), 2019. 245 s.

Kniha je zajímavá a podnětná. Autor zpracovává dosud neprozkoumané téma, vrací se do historie. Seznamuje s existencí židovského fotbalu za 1. republiky, kdy existoval Židovský fotbalový svaz pod nímž se konaly soutěže jednotlivých týmů. Kniha obsahuje přehled funkcionářů ŽFS, představuje sbor židovských sudích, přináší rejstřík klubů. Brnem se zabývají kapitoly Z Makabi Brno do FC Blue Star a Maďarští hráči v klubu Makabi Brno. Seznamujeme se s profily všech zahraničních hráčů a vybraných hráčů a funkcionářů. Shrnutí přináší kapitola Fotbal pod žlutou hvězdou.

V knihovně:

Bučka, Peter. Makabi včera – Makabi dnes. Bratislava : Magen, z.s. 103 s., fot. Hafer, Andreras, Hafer, Wolfgang. Hugo Meisel aneb Vynález moderního fotbalu. Kostelec nad Černými lesy : Lesnická práce, s. r. o., 2011. 342 s.

Lavrik, Silvester. Nedělní šachy s Tisem.

Praha : Argo, 2019, 393 s.

Příběh vypráví lehce autistická dívka Anežka z Bánovců nad Bebravou. Osobně znala Tisa, muže, který se jako politik přecenil, jako kněz zklamal, jako člověk zcela selhal. Anička ho znala a obdivovala, její vyprávění je proloženo dobovými dokumenty, novinovými zprávami a fotografiemi. Tiso, slovenský prezident, kolaboroval s nacistickým Německem, vypravoval židovské transporty do koncentračních táborů. Historický román inspirovaný historickými událostmi a příběhy lidí, kteří je museli prožívat.

Magris, Claudio. Pro nedostatek důkazů.

Praha : Mladá fronta, 2019. 358 s.

Nový román známého italského autora (nar. Terst 1939). Tématem jsou války všech dob a ve všech koutech světa, války jakoby téměř neodmyslitelné od života. Hrdina sbírá celý život zbraně a artefakty všeho druhu s úmyslem vytvořit muzeum války, jehož účelem by bylo nastolení míru. Plán se mu nezdařil a úkolu se ujala doktorka Luisa Brooksová, žena nesoucí tíhu osudů svých předků, z jedné strany židovských a z druhé strany černých otroků. Autor nás provází sály budoucího muzea a v souvislosti s danými exponáty nám předkládá množství příběhů.

V knihovně:

Magris, Claudio. Dunaj. Životopis řeky. Praha : Mladá fronta, 2010. 450 s. Magris, Claudio. Poslepu. Praha : Mladá fronta, 2011. 334 s.

Pollak – Kinsky, Helga. Můj terezínský deník 1943 – 1944 a zápisky mého otce Otty Pollaka.

K vydání připravila, komentáři a rozhovory doplnila Hannelore Brenner.

Praha : Nakladatelství XYZ, 2019. 266 s.

Helga Pollak se narodila roku 1930 ve Vídni. Krátce, jako dítě, žila i v Brně u příbuzných. Ve dvanácti letech ji s otcem deportovali do Terezína, kde od ledna 1943 do října 1944 žila v dívčím domově L 410 v pokoji 28. Tam psala svůj deník, jehož text se v knize prolíná se zápisky otce Otto Pollaka. V roce 1944 odešla s transportem do Osvětimi. Návrat s otcem po osvobození Terezína do Prahy popisuje v závěrečné kapitole Osvobození a šrámy na duši.

Deník Helgy Pollakové je také součástí knihy:

Brenner – Wonschicková, Hannelore. Děvčata z pokoje 28. Přátelství, naděje a přežití v Terezíně. Brno : Barrister Principal, 2007, 294 s.

Růžičková, Zuzana, Holdenová, Wendy. Sto zázraků.

Z koncentračních táborů na mezinárodní koncertní pódia.

Praha : Euromedia Group, a. s. - Ikar, 2019. 413 s.

Kniha o světoznámé klavíristce, cembalistce a pedagožce čtenáře provádí v podání britské novinářky klíčovými okamžiky života přední osobnosti české klasické hudby. Formou biografického románu Holdenová zpracovala množství informací a rozhovorů, které Zuzana Růžičková (1927 – 2017) poskytovala v průběhu let novinářům. Seznamujeme se tak s výjimečnou ženou, která přes velké utrpení v koncentračních táborech a nelehká léta komunistické totality celý svůj život zasvětila lásce k hudbě.

V knihovně:

Holdenová, Wendy. Narodily se, aby přežili. Praha : Mladá fronta, 2016. 311 s.

Solomons, Natasha. Zlatý dům.

Brno : Beta-Dobrovský, 2019. 414 s.

Rodinná sága volně inspirovaná osudy Rothschildů. Goldbaumovi jsou nejbohatší a nejvlivnější židovskou rodinou své doby. Zakladatel tradice poslal svých 5 synů z ghetta do pěti evropských měst, aby tam založili bankovní domy. Čas běží, píše se rok 1912 a Evropa nezadržitelně směřuje k válce. Politická situace zasáhne a ovlivní jednotlivé větve rodu.

Schmitt, Eric – Emmanuel. Oskar a růžová paní.

Praha: Garamond, 2019. 256 s.

Soubor tří příběhů na téma světových náboženství. Ústředním tématem románů Erica-Emmanuela Schmitta je duchovno, víra a kontrast mezi náboženstvími. Některé příběhy z volného Cyklu o Neviditelném jsou známé z adaptací pro divadlo. Do tohoto souborného vydání jsou zařazeny příběhy Oskar a růžová paní, Noemovo dítě a Pan Ibrahim a květy Koránu. Kniha je velmi moudrá, skvěle napsaná, čtenáře zaujme od první stránky a donutí po přečtení přemýšlet. Autor (1960) je francouzský spisovatel, dramaturg a režisér.