Zajímavé knihy
Červen 2020
Alexander, V.S. Ochutnávačka.
Frýdek-Místek : Alpress, s.r.o. , 2018. 335 s.
Rodiče pošlou Magdu v roce 1943 k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před začínajícím bombardováním Berlína. Magdě Ritterové je 25 let a od dívek jejího věku se očekává loajalita vůči třetí říši. Na venkově teta a strýc trvají na tom, že si musí najít zaměstnání. Posléze se dostane do skupiny 15 žen, které jsou ochutnávačkami – ochutnávají jídlo pro Hitlera a jeho spolupracovníky. Zůstává v Berghofu, nesmí se stýkat s rodinou a prožívá traumatizující období. Až po dlouhých letech po osvobození je schopná své tajemství vyprávět.
Altenhöner, Florian. Muž, který začal druhou světovou válku.
Alfred Naujocks: padělatel, vrah, terorista.
Praha : Academia, 2019. 330 s.
Autor v knize vykresluje životní dráhu německého válečného zločince a předkládá první biografii tajného agenta Bezpečnostní služby (SD). Alfred Naujocks zinscenoval 31. srpna 1939 fingované přepadení rozhlasového vysílače v Gliwicích, jež posloužilo jako záminka pro německý útok na Polsko. Podílel se na dalších akcích třetí říše, v roce 1944 přeběhl ke Spojencům a po válce prodával svůj příběh médiím. Za své vraždy a zločiny nebyl v Německu odsouzen, zemřel v roce 1966.
Buber, Martin. Biblický humanismus.
Vybrané spisy k Bibli a židovství.
Praha : Malvern, 2019. 157 s.
Filosof náboženství a pedagog Martin Buber (1878 – 1964) se stal známým německým překladem Bible, na němž spolupracoval s F. Rosenzweigem. Kniha přináší články, eseje, přednášky a pojednání v nichž se Buber zamýšlí nad ústředními biblickými idejemi, objasňuje tradiční i vlastní východiska jejich výkladu. Jeho výpovědi naléhají na změnu myšlení, nabádají k pozorné reflexi aktuálního dění a zároveň dýchají nadčasovou pevností.
Daneš, Martin. Rozsypaná slova.
Brno: Druhé město, 2020. 329 s.
Autor se ve svém románu vrací k posledním rokům života spisovatele Karla Poláčka, v románu Karla Hirsche. Přenáší nás do atmosféry předválečných i válečných let. Spisovatel, který přichází o místo i možnost publikování, odchází se svou družkou z Prahy a hledá útočiště v zapadlé vesnici na severu země. Řeší materiální i osobní problémy (rozvod) a obavy z blízké budoucnosti. Čtenář proniká do vnitřního světa hrdiny a čím dál ostřeji vnímá dějinný kontext. Martin Daneš (1962) žije v Bretani, překládá některá díla Karla Čapka i Karla Poláčka a píše.
Hakohen, Menachem. Kniha svátků.
Ilustrovala Alona Frankelová.
Praha : P3K, 2019. 85 s.
Rabín Menachem Hakohen v Knize svátků (Sefer hachagim) provede čtenáře, děti a spolu s nimi jejich rodiče tradicemi a významem jednotlivých židovských svátků. Ilustrace tvoří nedílnou součást knihy a poměrně podrobný text doplňují, odlehčují, a přitom nezlehčují. Každá z kapitol popisuje návštěvu jednoho židovského svátku, který (personifikovaný) přichází navštívit kamarády Chagaje a Chagit. Děti se s jednotlivými svátky seznamují a vyptávají se jich na rozličné podrobnosti a zajímavosti. Po pojednání o svátcích Roš Hašana, Jom Kipur, Sukot, Simchat Tora, Chanuka, Tubišvat, Purim, Pesach, Lag baomer a Šavuot knihu uzavírá kapitola věnovaná Šabatu.
Kratochvíl, Radim. Ecce homo Forman.
Miloš Forman pohledem blízkých kolegů a přátel.
Praha : Mladá fronta, 2019. 347 s.
Kniha přináší možnost seznámit se se slavným režisérem očima lidí, kteří měli to štěstí s ním spolupracovat, anebo s ním nějaký čas pobýt napříč dekádami celého jeho života. Převážnou část tvoří vzpomínky syna Věry Křesadlové-Formanové a Jana V. Kratochvíla, který měl příležitost procestovat v Milošem Formanem západní Evropu na kolech a poznat díky tomu zajímavá místa i lidi. V další části knihy na režiséra Formana vzpomínají čeští i světoví umělci, herci, osobnosti ze světa filmu.
Mautner – Brixi, Josef. Útěk z koncentračního tábora Natzweiler.
Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2017. 254 s.
Z kmenového koncentračního tábora Natzweiler v Alsasku se během celé války podařil jen jediný útěk. Dne 4. srpna 1942 se pětice mužů převlékla do uniforem SS a v osobním automobilu projela řetězem stráží na svobodu. Josef Mautner-Brixi (1899 – 1965) byl československý důstojník, který za druhé světové války prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald a Natzweiler. Československou exilovou vládu v Londýně informoval prostřednictvím své Zprávy o podmínkách v koncentračních táborech.
Navara, Luděk, Kasáček, Miroslav. Na útěku.
Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse.
Brno : Host, 2014. 180 s.
Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů a archivních materiálů. Unikátní je Bryksův deník, ve kterém popisuje cestu z okupované vlasti do válčící Francie, odkud se potom dostal do Británie. Účastnil se i Varšavského povstání a pomáhal Židům v boji i při záchraně životů. Nezastavil se před nacistickou ani komunistickou totalitou.
Pitzerová, Andrea. Jedna dlouhá noc.
Obecné dějiny koncentračních táborů.
Brno : Host, 2019. 454 s.
Kniha Jedna dlouhá noc vypráví politické i lidské dějiny koncentračních táborů. Andrea Pitzerová čerpala z archivních záznamů a po celém světě pořizovala rozhovory s pamětníky i odborníky. Načrtla vývojovou osu této odpudivé technologie, ale hlavně ukázala strašlivou daň na lidských životech. Své vyprávění začíná v roce 1896 na Kubě a postupně se přesouvá na Filipíny, do Jižní Afriky, válečné Evropy, sovětských gulagů až po dnešní tábory v Číně, Severní Koreji nebo na Guantánamu.
Reiner, Martin. Krvavý Bronx.
Brno: Host - Druhé město, 2020. 275 s.
Nejlepší autoři z nakladatelství Host a Druhé město napsali své texty na motivy „černé kroniky“ . Vznikla tak povídková antologie s názvem Krvavý Bronx. Témata povídek se dotýkají života brněnské čtvrti, vyloučené lokality Cejl, které se již dlouhá léta přezdívá Krvavý Bronx. Všechny zprávy a zprávičky z novin pocházejí z druhé poloviny 19. století. Ukazují velký nepokoj a sociální drama, jaké v sobě tato městská část nesla. Knihu zajímavě ilustroval Jakub Tomáš.
Simmonsová, Sylvie. I´m Your Man. Život Leonarda Cohena.
Praha : Prostor, 2020. 518 s.
Biografie o kanadském hudebníkovi, básníkovi a spisovateli, velmi složité a rozporuplné osobnosti, Leonardu Cohenovi. Autorka, hudební žurnalistka, přináší v Cohenově dosud nejucelenější biografii nová fakta a informace, vychází z textů jeho písní a alb, z osobního života a odkrývá témata, která určovala jeho tvorbu. Ve své knize odhaluje obrovský boj Cohena za umění, proti tlaku showbyznysu. Umělec dokázal ve své tvorbě neobyčejným způsobem zpracovat základní lidská témata: lásku, sex, víru a moc.